„PES JE JEDINÝ TVOR, KTORÝ JE SCHOPNÝ NEZIŠTNEJ LÁSKY. JE TÝM JEDINÝM, KTO POVAŽUJE ČLOVEKA ZA SVOJHO SPOLOČNÍKA A NASLEDUJE HO AKO PRIATEĽA. TÝM JEDINÝM, KTORÝ MU ZREJME OD PRÍRODY TÚŽI BYŤ UŽITOČNÝ A SPONTÁNNE SA K NEMU PRIDAL.“ W.Yauatt

Časť citátu, ktorá verne vystihuje život mňa a môjho psa.

Vitajte na stránkach maličkej rodinnej chovateľskej stanice SnowWhite Beauty !

 SnowWhite Beauty

Naša chovateľská stanica bola založená v roku 2017 a je registrovaná pod číslom FCI 285/17. Tá, ktorá mi umožnila založiť si chovateľskú stanicu a venovať sa tomuto krásnemu plemenu- plemenu GOLDEN RETRIEVER je fenka BITERSWEET SYMPHONY Canis Regnum – MIA. Našu „prvorodenú“ Miu sme si priniesli pôvodne len pre radosť, ako parťáka na prechádzky a spoločne strávené chvíle po tom, ako za dúhový most po 8rokoch odišiel náš prvý retriever- BONA, prinesená z útulku na východe Slovenska.

Netušila som, do akej miery sa tento môj vcelku nenáročný plán zmení a to od doby ako som s Miou absolvovala prvý výcvik. Ten bol k môjmu prekvapeniu smerovaný nielen k ovládateľnosti a poslušnosti psa, ale skôr k loveckej práci, čo je aj pôvodné poslanie retrievera, ku ktorému bol vyšlachtený. To ma veľmi rýchlo chytilo za srdce, pretože keď som videla, ako psa baví a teší robiť to, čo má v génoch, baví to o to viac aj jeho pána. Takže my spolu kráčame týmto smerom ďalej. A keďže som len človek po nejakom čase som začala uvažovať, že si k našej Mii zaobstaráme ešte jedného psieho parťáka a sen sa stal skutočnosťou v roku 2018, kedy sa narodil v našej chovateľskej stanici prvý vrh "A"  a v ňom malá psia slečna HOYA . Práve ona si ma získala svojou priateľskou, vyrovnanou povahou typickou pre retrieveri, krásnym zlatým exteriérom a tak už sme mali  doma takú malú "smečku" až do nejakého času.....

Ako však hovorí jedno naše slovenské príslovie " Nikdy nehovor nikdy "  v máji 2021 a novembri 2022 pricestovali k nám jedna blonďavá a jedna zlatá malá čertica. V tom období som mala veľmi naliehavý pocit a nutkanie, že si chcem zo zahraničia  priniesť na Slovensko fenky úplne rodokmeňovo nepríbuzné na chovy tu doma v SR a v EÚ. Po nemalých problémoch s importom z Bieloruska, teda krajiny mimo územia EÚ sa to nakoniec podarilo a Apple s Majou sú už dávno u nás doma a spolu s Miou a Hoykou tvoria zohratú štvorku.

I keď sú už štyri, naše psy žijú s nami v dome, síce majú k dispozícii celú záhradu, svoj vlastný domček, voľnosť, väčšinu času trávia však  tam, kde sme my. Sú plnhodnotnými členmi rodiny a tak to bude vždy.

Na koniec musím ešte poďakovať mojej rodine – mojim trom chlapom, bez ich podpory a tichého pochopenia, by som nemohla robiť to, čo robím.

 

Denisa